Nová právní úprava pro rezidua kyseliny fosfonové v potravinách
Stálý výbor EU pro rezidua pesticidů přijal návrh na změnu maximálních limitů reziduí (MLR) pro kyselinu fosfonovou. Kromě toho má být dosavadní definice reziduí "fosetyl-Al (suma fosetylu, kyseliny fosfonové a jejích solí, vyjádřená jako fosetyl)" změněna na "kyselina fosfonová a její soli, vyjádřené jako kyselina fosfonová". Datum zveřejnění pozměňujícího nařízení zatím nebylo oznámeno.
Přehled plánovaných změn
Celkově návrh nařízení Stálého výboru EU pro rezidua pesticidů předpokládá snížení MLR u některých produktů a zvýšení u jiných. Maximální limity se pohybují od příslušného specifického limitu stanovení, např. 1,5 mg/kg pro brusinky a datle nebo 20 mg/kg pro čaj a kávu, až po specifické maximální limity 1000 mg/kg pro mandle a 1500 mg/kg pro rooibos.
Předchozí definice reziduí "Fosetyl-Al (suma fosetylu, kyseliny fosfonové a jejích solí, vyjádřená jako fosetyl)" nezohledňuje cesty vstupu kyseliny fosfonové do potravin. Návrh změny a nová definice reziduí "kyselina fosfonová a její soli vyjádřené jako kyselina fosfonová" je nyní zahrnují. Kromě toho fosetyl již v budoucnu nebude součástí definice.
Způsoby vstupu kyseliny fosfonové do potravin
Kyselina fosfonová je mimo jiné rozkladným produktem fungicidu fosetyl hliníku (fosetyl-Al), který se používá například při pěstování ovoce a zeleniny. Rezidua kyseliny fosfonové v potravinách však nelze vždy odvodit od použití fosetylu-Al, protože mohou existovat i jiné cesty vstupu. Mezi možné cesty vstupu patří fosfonát disodný a fosfonát draselný, které jsou v EU povolenými látkami.
Fosfonáty draselné se používají také jako součást jiných zemědělsky významných produktů (např. hnojiv, prostředků na posílení rostlin, půdních přídavků), takže ošetření rostlin těmito produkty může vést ke zjištění reziduí kyseliny fosfonové v příslušných zemědělských produktech. EU proto považuje za nezbytné zohlednit možnou cestu vstupu těchto látek při stanovení příslušných maximálních limitů reziduí.
Akreditovaná laboratoř EUROFINS CZ nabízí:
- Měření parametrů v potravinách akreditovanými metodami
- Vyhodnocení k legislativním limitům
- Odběr a svoz vzorků do akreditované laboratoře
- Legislativní poradenství včetně posouzení shody označení dle platné legislativy
V případě zájmu o podrobné informace nebo o cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat.
info.cz@ftcee.eurofins.com
+420 733 745 308