MOSH, MOAH, POSH, PAO
MOH (mineral oils hydrocarbons) zahrnují různorodou skupinu směsí uhlovodíků obsahujících tisíce chemických sloučenin různých struktur a velikostí, které pocházejí hlavně z ropy, ale jsou také synteticky vyráběny z uhlí, zemního plynu a biomasy. Tyto vysoce komplexní směsi mají širokou škálu průmyslového a domácího použití. Existuje několik možných zdrojů MOH v potravinách: hlavně potravinářské obalové materiály, potravinářské přídatné látky, pomocné látky, kontaminanty životního prostředí anebo maziva. Potenciální dopad MOH na lidské zdraví se velmi liší. Takzvané „aromatické“ MOAH (mineral oil aromatic hydrocarbons) (se 3-7 aromatickými kruhy) mohou působit jako genotoxické karcinogeny, zatímco některé „nasycené“ MOSH (mineral oil-saturated hydrocarbons) se mohou hromadit v lidské tkáni a mohou mít nepříznivé účinky na játra. V současné době se snaží řada výrobců společně s obchodníky, vědeckými pracovišti a laboratořemi identifikovat všechny možné cesty, kterými se minerální oleje do potravin dostávají. Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) se problematikou minerálních olejů v potravinách zabývá již více než 10 let a publikovala již i zrychlené hodnocení rizika přítomnosti MOAH v dětské výživě. V roce 2019 rovněž JRC (Společné výzkumné centrum EK) publikovalo doporučení k provádění analýz výskytu MOSH/MOAH v potravinách a materiálech ve styku s potravinami. Nutno však doplnit, že ne všechny MOH v potravinách představují zdravotní rizika a jejich použití v řadě aplikací včetně kosmetického a potravinářského průmyslu je běžné a pravidelně kontrolované.
POSH (polyolefin oligomeric saturated hydrocarbons) jsou oligomery, které vznikají především při výrobě plastů na bázi PE a PP. Při nesprávném zpracování se mohou z obalu uvolňovat a migrovat do potraviny. Tyto látky při chromatografické separaci obvykle není možné oddělit od látek MOSH. Proto je výsledek často uváděn jako součet MOSH/POSH.
PAO (poly alpha-olefins) mohou vznikat buď z polyethylenu s krátkým řetězcem (např. hexen nebo okten), nebo během destilace olefinů. PAO s nízkou molekulovou hmotností patří mezi hlavní složky syntetického motorového oleje nebo maziv v potravinářském průmyslu. PAO s vyšší molekulární hmotností (pryskyřice) se používají například v lepidlech.
Eurofins disponuje online-HPLC-GC-FID technikou umožňující samostatnou kvantifikaci MOSH/POSH a MOAH během jednoho chromatografického cyklu. Případně může být analýza následována metodou LC-GC-MS umožňující kvalitativní charakterizaci uhlovodíků minerálních olejů. Díky této charakterizaci je možné lépe odhadovat zdroj kontaminace. Analýzy je možné provádět jak přímo v potravinách tak v různých typech materiálů (plasty, maziva apod.) nebo se zaměřit na migraci z materiálu ve styku s potravinami za různých podmínek.
Akreditovaná laboratoř EUROFINS CZ nabízí:
- Měření parametrů v potravinách akreditovanými metodami
- Vyhodnocení k legislativním limitům
- Odběr a svoz vzorků do akreditované laboratoře
- Legislativní poradenství
V případě zájmu o podrobné informace nebo o cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat.
info@eurofins.cz
+420 733 745 308