Kumariny
Kumariny (deriváty 2H-1-benzopyran-2-onu) jsou látky, které se přirozeně vyskytují v rostlinách. Obsah kumarinu je konkrétně přítomen například v mrkvi, fazoli Tonka, petrželi, meruňkách, tabáku, vanilce, skořici, jahodách i bylinách (koriandr, lékořice…). Cassia skořice je nejvýznamnějším zdrojem kumarinu.
Jedná se o aromatické sloučeniny, které slouží jako ochranné látky proti hmyzu. Jsou charakteristické sennou vůní.
Kumariny jsou pro člověka nebezpečné. Společně s mikroorganismy mohou vytvořit dikumatrol, který má schopnost snižovat srážlivost krve (antikolagulační účinek). Proto se také používá jako základní složka pro výrobu antikoagulantů (např. Warfarin). Ve vyšších dávkách může způsobit krvácení, bolesti hlavy, má nejen mutagenní, karcinogenní, ale i halucinogenní účinky.
Aby se zabránilo škodlivých účinkům na lidský organismus je jeho obsah stanoven Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1334/2008 o látkách určených k aromatizaci a některých složkách potravin vyznačující se aromatem pro používání v potravinách nebo na jejich povrchu.
Dle nařízení se jedná o látku, kterou nelze přidávat do potravin. Zároveň nařízení omezuje její maximální množství, které se do potravin dostane z aromatizujících přírodních složek.
Jedná se o potraviny:
- Tradiční a sezónní pekařské zboží, označené jako obsahující skořici
- Jemné pečivo, označené jako obsahující skořici
- Snídaňové cereálie včetně müsli
- Dezerty
Akreditovaná laboratoř EUROFINS CZ nabízí:
- Měření parametrů v potravinách akreditovanými metodami
- Vyhodnocení k legislativním limitům
- Odběr a svoz vzorků do akreditované laboratoře
- Legislativní poradenství včetně posouzení shody označení dle platné legislativy
V případě zájmu o podrobné informace nebo o cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat.
info@eurofins.cz
+420 733 745 308