EFSA zahajuje veřejnou konzultaci k návrhu vědeckého stanoviska k hodnocení rizik uhlovodíků z minerálních olejů
Stálý výbor EU pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva (SC PAFF) již v květnu 2022 zveřejnil návrh celoevropského harmonizovaného přístupu k nakládání s nálezy aromatických uhlovodíků z minerálních olejů (MOAH) v potravinách a jeho souhrnnou zprávu.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zahájil v březnu 2023 veřejnou konzultaci k návrhu vědeckého stanoviska k hodnocení rizik uhlovodíků minerálních olejů v potravinách.
Orientační hodnoty pro MOAH
Následující analytické meze stanovitelnosti (LOQ) pro MOAH (C10 - C50) byly uvedeny jako směrodatné hodnoty již v květnu 2022. Obsah tuku kategorie 2) a 3) byl upraven upraveným prohlášením v říjnu 2022:
- Suché potraviny s nízkým obsahem tuku (≤ 4 % tuku/oleje): 0,5 mg/kg
- Potraviny s vyšším obsahem tuku (> 4 % tuku/oleje, ≤ 50 % tuku/oleje): 1 mg/kg
- Tuky/oleje a potraviny s > 50 % tuku/oleje: 2 mg/kg
Podle návrhu by měly být potraviny s hladinami MOAH nad těmito stanovenými LOQ staženy nebo odstraněny z trhu. Limity by se měly vztahovat na výrobky "ve stavu, v jakém se prodávají", bez ohledu na zdroj MOAH.
Zmíněné analytické meze stanovitelnosti původně pocházejí z technické zprávy Společného výzkumného střediska EU (JRC) z roku 2019, která zveřejňuje výkonnostní kritéria pro odběr vzorků, analýzu a vykazování uhlovodíků minerálních olejů. Očekává se, že aktualizace této zprávy bude zveřejněna v roce 2023.
Akreditovaná laboratoř EUROFINS CZ nabízí:
- Měření parametrů v potravinách akreditovanými metodami
- Vyhodnocení k legislativním limitům
- Odběr a svoz vzorků do akreditované laboratoře
- Legislativní poradenství
V případě zájmu o podrobné informace nebo o cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat.
info@eurofins.cz
+420 733 745 308