Dioxiny a PCB v potravinách a krmivech - Deset let od velkého skandálu
Dioxiny i PCB jsou nyní všudypřítomné v životním prostředí. Přibližně 90 % celkové expozice člověka této skupině látek znečišťujících životní prostředí je způsobeno konzumací potravin. Dioxiny se staly celosvětově známými díky chemické havárii v roce 1976 u Sevesa v Itálii, při níž se uvolnil 2,3,7,8-TCDD, a také díky použití defoliantu Agent Orange ve Vietnamu. Také v pozdějších letech byly tyto skupiny škodlivin opakovaně v centru pozornosti veřejnosti, zejména v souvislosti s jejich výskytem v potravinách a krmivech.
Příklady těchto tzv. dioxinových skandálů s nadnárodním významem jsou:
- Citrusová dužina, Brazílie (1998): použití vysoce kontaminovaného vápna pro výrobu citrusových pelet (krmiva).
- Belgická dioxinová krize (1999): přimíchávání tuků a olejů kontaminovaných pentachlorfenolem a PCB do tuků určených ke krmným účelům.
- Kaolinit (2004): použití bramborových slupek z potravinářské výroby jako krmiva pro zvířata, kde byl jílový minerál kaolinit použit k oddělení brambor s vysokým a nízkým obsahem škrobu.
- Guarová guma (E412), Indie (2007): použití pentachlorfenolu kontaminovaného dioxiny při výrobě guarové gumy.
- Mozzarella z buvolího mléka, Itálie (2007/2008)
- Vepřové maso, Irsko (2008): použití krmiva kontaminovaného v procesu sušení (výroba sušícího plynu z topného oleje kontaminovaného PCB)
Nejnověji se dioxiny a PCB dostaly na titulní stránky novin kvůli kontaminaci v Německu na začátku roku 2011. Technické tuky kontaminované PCB se dostaly do krmivového řetězce a způsobily uzavření chovů prasat a kuřat, nouzové porážky nosnic a likvidaci slepičích vajec jako nebezpečného odpadu.
Termín "dioxiny" označuje specifickou skupinu znečišťujících látek chlorovaných a aromatických uhlovodíků známých jako polychlorované dibenzodioxiny a -furany, zkráceně PCDD/F. V případě dioxinů se jedná o tzv. polychlorované bifenyly. Dioxiny nikdy nebyly lidmi záměrně vyrobeny, ale mohou vznikat jako nežádoucí vedlejší produkty při tepelných procesech za přítomnosti chloru. Konkrétně 17 z celkem 210 jednotlivých sloučenin (tzv. kongenerů) této skupiny znečišťujících látek je považováno za toxické. Nejtoxičtějším z těchto kongenerů je 2,3,7,8-tetrachlordibenzodioxin (2,3,7,8-TCDD), který se stal známým také jako "Seveso dioxin".
Polychlorované bifenyly (PCB) jsou rovněž chlorované uhlovodíky, jejichž chemická struktura je příbuzná dioxinům. Tato skupina látek zahrnuje 209 různých kongenerů, z nichž 12 má toxické vlastnosti srovnatelné s dioxiny. Nazývají se proto dioxinům podobné PCB nebo zkráceně DL-PCB. PCB se až do 80. let 20. století vyráběly jako technické směsi a používaly se v různých aplikacích (např. v transformátorovém nebo hydraulickém oleji, v tmelu a barvách).
Za účelem ochrany člověka byly v EU již v roce 2001 stanoveny maximální limity a akční hladiny pro potraviny a krmiva, které doplňují strategie na snížení kontaminace PCDD/F a PCB v životním prostředí. Přehled těchto aktuálních limitních hodnot naleznete v našich technických listech:
- Dioxiny a PCB v potravinách: maximální limity a akční hladiny
- Dioxiny a PCB v krmivech: maximální limity a akční hladiny
Akreditovaná laboratoř EUROFINS CZ nabízí:
- Měření parametrů v potravinách akreditovanými metodami
- Vyhodnocení k legislativním limitům
- Odběr a svoz vzorků do akreditované laboratoře
- Legislativní poradenství včetně posouzení shody označení dle platné legislativy
V případě zájmu o podrobné informace nebo o cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat.
info@eurofins.cz
+420 733 745 308