Aktuální situace obsahu ethylenoxidu v potravinách
Od podzimu 2020 se celosvětově výrazně zvýšila poptávka po analýze ethylenoxidu. Zpočátku se pozornost soustředila na sezam dovážený z Indie a výrobky z něj. Mezitím se však ukázalo, že ethylenoxid může být relevantním problémem v různých výrobních řetězcích. Během posledních týdnů se do centra pozornosti dostaly výrobky, které obsahovaly karubin (E410), což vedlo k mnoha veřejným stahováním výrobků z trhu.
Nároky na laboratorní kapacitu, vývoj a validaci metod jsou odpovídajícím způsobem vysoké. Aby společnost Eurofins uspokojila větší poptávku po analýzách, zvýšila v posledních měsících výrazně svou kapacitu pro analýzu ethylenoxidu a 2-chlorethanolu. V rámci rozšíření kapacity byly provedeny rozsáhlé investice do laboratorního vybavení. Tím se výrazně zkrátila doba zpracování.
Používání ethylenoxidu není povoleno v celé Evropské unii. V důsledku toho jsou maximální limity reziduí na velmi nízké úrovni. V srpnu 2020 byly poprvé zjištěny pozitivní nálezy ethylenoxidu v sezamových semenech z Indie a v produktech z nich vyrobených. Odpovídající oznámení prostřednictvím evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) vedlo k vysokému počtu analýz - v té době omezených především na skupinu výrobků sezamové semeno (včetně výrobků).
V říjnu 2020 vydala Evropská komise prováděcí nařízení (EU) 2020/1540, podle kterého musí být 50 % sezamu pocházejícího z Indie testováno na přítomnost ethylenoxidu. V souvislosti s tím společnost Eurofins přijala komplexní opatření k přizpůsobení analytické kapacity požadavkům trhu.
Ethylenoxid se analyzuje pomocí GC-MS nebo GC-MS/MS. Výsledek se uvádí vyjádřený jako suma ethylenoxidu a 2-chlorethanolu podle definice reziduí. V závislosti na metodě je možné rozlišit 2-chlorethanol a ethylenoxid. Mez stanovitelnosti je u všech dostupných metod 0,01 mg/kg.
Ve společnosti Eurofins již bylo validováno velké množství matric, které lze odpovídajícím způsobem analyzovat. Kromě koření, sezamových semen a dalších olejnatých semen je metoda k dispozici také pro obilné výrobky (včetně zahušťovadel, jako je guma ze svatojánského chleba a guarovou gumu) a také pro zmrzlinu, jogurt a podobné mléčné výrobky. Na dalších skupinách výrobků se v současné době pracuje.
Akreditovaná laboratoř EUROFINS CZ nabízí:
- Měření parametrů v potravinách akreditovanými metodami
- Vyhodnocení k legislativním limitům
- Odběr a svoz vzorků do akreditované laboratoře
- Legislativní poradenství včetně posouzení shody označení dle platné legislativy
V případě zájmu o podrobné informace nebo o cenovou nabídku nás neváhejte kontaktovat.
info@eurofins.cz
+420 733 745 308